Terápiás technikák
Röviden a kezelésekről
Én minden esetben komplex terápiát alkalmazok, amely egyrészt áll a különféle manuális technikákból, másrészt a gyógytornából, harmadrészt pedig a gépes kezelésekből, természetesen mindig úgy összeállítva, ahogy az adott páciensnek szüksége van rá. Gépes kezelésekből is széleskörű a kínálatom, TENS-kezelés, mágnesterápia, lézerterápia és terápiás ultrahang is segíti a kedvenceket a gyógyulási folyamat során, attól függően épp mire van szükségük.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy tapasztalatom szerint a legtöbb esetben a terápia nemcsak a mozgásszervrendszerre van pozitív hatással, ugyanis nem egy olyan páciensem is volt már, akik a kezelések hatására lelkileg is megnyíltak, a műtét/műtétek utáni befelé fordulást követően ismét élettel teli, vidám kutyusok lettek.
Manuális technikák
Feszes izomzat, letapadások, izom kontraktúrák, ízületi mozgáspálya beszűkülések kezelése, ízületi nedv termelődésének fokozása, fájdalomcsillapítás, bizonyos esetekben ideg ingerlés, izomtónus csökkentés vagy növelés.
- masszázs
- passzív kimozgatás
- stretching
- manuál terápia
- nyirokérmasszázs
Aktív torna (gyógytorna, mozgásterápia)
A gyógytorna az általam alkalmazott terápiának kihagyhatatlan eleme, szerves része. Természetesen mindig az adott állapotnak megfelelő mértékben történik, fokozatosan bevezetve, lépésről lépésre felépítve, de még a teljesen béna kutyák esetében is van aktív (félaktív) torna, ami az én nézetem szerint számukra is különösen nélkülözhetetlen (lásd kicsit lejjebb a futópadról szóló részt). Minden habitusú kutyával máshogy kell tornázni, pl. máshogy kell hozzáállni egy hiperaktív és máshogy egy lustább kutyához. Természetesen a motiváció jutalomfalat, ami általában meghozza a hatását, de azért nem mindenkit lehet vele lekenyerezni, akkor jönnek a további kreatív ötletek. Instabil eszközökön történnek a gyakorlatok, melyek előnye, hogy kímélik az ízületeket, ugyanakkor hatékonyan tornáztatják az izmokat, mely által növekszik az izomtömeg, valamint javul az egyensúlyérzék, koordináció, kondíció. Fontos, hogy elsősorban a mélyizomzatra tudunk hatni ezzel a mozgásformával, azokra, melyek az ízületek környékén vannak, így pl. egy fájó ízület esetében a fájdalom is jelentősen enyhülhet. Nem ugráló mozgásforma, inkább kitartott mozdulatok vannak, az izommunka reflexszerűen történik. Nem utolsó sorban pedig a kutyák általában ezt a részt kedvelik a legjobban, nyilván ebben nagy szerepe van a jutinak, amit természetesen csak mértékkel fogyasztanak a torna alatt.
A speciálisan felszerelt futópad jelentősége kezelőmben
A tornán belül a különféle instabil eszközökön túl szeretném még kiemelni a futópad szerepét is a kezelőmben, mint kihagyhatatlan elemet. Lényege azonban speciális felszereltségében rejlik. Ahogy a képeken is látjátok saját ötletből kifolyólag hevederekkel van felszerelve, és rehabilitációs hámokat használok hozzá.
Legnagyobb haszna tehát a neurológiai esetek rehabilitációjában mutatkozik meg, vagyis amikor a kutyusok le vannak bénulva (akár a hátsó lábaikra, akár mind a négy végtagjukra). Ilyen esetekben ugyanis nagyon fontos, hogy az egyéb kezelési módok mellett, minél előbb speciálisan mozgassuk, tornáztassuk őket, emlékeztessük a járásra. Mivel nem tudják magukat megtartani a bénulás miatt, ezért a rehabilitációs hámokban rögzítem őket a hevederek segítségével, és így már a segítségemmel tudjuk a kutyussal együtt gyakorolni a járást. Amíg még egyáltalán nem tud önállóan menni, addig gyakorlatilag én rakom a kis lábait, de ahogy szépen fejlődik a kutyus már mindig egyre kevesebbet segítek neki, ill. ha már ott tart, akkor már egyre kisebb szerep jut a futópadnak. Viszont addig gyakorlatilag nálam az ilyen esetek rehabilitációjában nélkülözhetetlen. Így rögzítve tudjuk gyakorolni a járást és egyéb tornagyakorlatokat is tudunk végezni teljesen biztonságosan akármilyen méretű kutyussal.
Természetesen valamikor ortopédiai eseteknél is sor kerül rá, de mégis a legnagyobb fontossága és haszna a neurológiai esetek rehabilitációjában van, amikor a kutyus egyáltalán nem, vagy alig tud még menni. Ezek közül legismertebbek pl. a porckorongsérv, vagy pl. a 4 végtag bénulással járó polyradiculoneuritis.
Mágnesterápia
A mágnesterápiát egy nagyon hasznos kiegészítő módszernek tartom a terápiában. A fizioterápiában számos jótékony hatása van, mint pl. segíti az idegszövet, hámszövet, kötőszövet regenerációját, indikált még gyulladás, csonttörés, degeneratív ízületi megbetegedések (pl. artrózis), és különböző eredetű fájdalmak esetén is.
Mindezek mellett tapasztalatom szerint nyugtatólag is hat a kutyákra, kifejezetten szokták szeretni.
TENS kezelés
Vagyis Transkutane Elektrische Nerven-Stimulation, azaz bőrön keresztüli elektromos ideg ingerlés.
A legtöbbször neurológiai eseteknél alkalmazom, az idegi regeneráció elősegítésére, fájdalomcsillapításra, de természetesen ortopédiai esetekben is hasznos lehet, mind a fájdalomcsillapítás és az izomtornáztatás terén.
Lézerterápia
A lézerkezelés során kívülről juttatunk be energiát a szövetekbe, amely aktivál bizonyos anyagokat, enzimeket. Fokozza a sejtek működését, energiatermelését, regenerációs képességét. A lézerfény fokozza az endorfinok termelését, mely hatására csökken a fájdalom. A lézersugár elnyelődése során hő szabadul fel, mely felmelegíti a kezelt szöveteket. A vérkeringés meggyorsul, elindul a bomlástermékek, gyulladásos méreganyagok eltakarítása és a gyógyító tápanyagok odaszállítása. Hatékonyabb lesz a nyirokelevezetés is, így csökken a duzzanat és feszülés is.
Tehát biológiai hatásai: sejtszaporodás, sejtregeneráció, immunrendszer fokozása, gyulladáscsökkentés.
Klinikai hatásai: fájdalomcsillapítás, ödémák csökkentése, sebgyógyulás, csontosodás gyorsítása, izomfeszülés csökkentése.
Egyéb szakterületek mellet mozgásszervi betegségek esetén is nagyon hatékonyan alkalmazható, mind ortopédia, neurológiai, traumatológia esetekben is: zúzódás, húzódás, szakadás, csonttörés, túlerőltetés, ín-ínhüvelygyulladások, degeneratív ízületi elváltozások, reumatoid arthrosis, izomfájdalmak, ízületi gyulladások, stb.
Terápiás ultrahang
A terápiás ultrahang jótékonyan hat artrózis esetén, ín-és szalagsérülés rehabilitációjakor, ínhüvelygyulladás esetén, segít az izomgörcs, a túlfeszült izomzat oldásában, fájdalomcsillapító hatása is van. Mikromasszázst végez a mélyebb szövetekben.